Publikacja „rzeczpospolitej” odnośnie zwyżek cen energii w 2019 roku

„Rzeczpospolita” powraca do tematu wzrostu cen energii i gazu dla odbiorców biznesowych, działaniach jakie podejmują sprzedawcy oraz przygotowaniach odbiorców.
– Stawka za 1 MWh (z dostawą na przyszły rok – red.) dla firmy przemysłowej zużywającej ponad 20 GWh energii elektrycznej rocznie nie schodzi poniżej 340-350 zł/MWh, podczas gdy rok temu wynosiła 205-210 zł/MWh. Mniejszy przedsiębiorca, ale też potrzebujący sporej ilości energii do produkcji, musi się liczyć z ceną 380-390 zł/MWh wobec 240-250 zł/MWh rok temu – powiedział cytowany przez „Rzeczpospolitą” Michał Suska z firmy Energomix.

Tauron przypomina, że większość jego dużych klientów posiada indywidualnie negocjowane warunki zakupu energii, w których ważny jest moment zawarcia kontraktu i sposób rozliczenia. Taryfy dla całego biznesu wzrosły według spółki o 11 proc. PGE Obrót wraz z cennikiem w październiku przygotowała natomiast promocje, które mogą obniżyć stawkę wobec tej z cennika. Małym i średnim firmom proponowano oferty oparte na indeksach TGE – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Z kolei PGNiG zwraca uwagę, że dzięki promocjom dla zdecydowanej większości klientów biznesowych od początku roku cena sprzedaży gazu wzrosła o mniej niż 5 proc.

Sami przedsiębiorcy obserwują sytuacje na giełdzie energii. Część rozważa zakupy transzowe na 2019 r., gdzie wyznacznikiem jest cena z poprzedniego miesiąca.